Preskoči na vsebino

Prosim posodobite vaš brskalnik!

05.04.2024

Pred vrati konec letošnje ogrevalne sezone

V soboto, 6. aprila 2024, bo glede na vremensko napoved v Mariboru izpolnjen formalni pogoj za končanje letošnje ogrevalne sezone – 3 dni zapored ob 21. uri zunanja temperatura nad 12 °C. Glede na to bo Energetika Maribor iz Skupine JHMB pričela izklapljati ogrevanje večstanovanjskih objektov v nedeljo v jutranjih urah.

Ogrevalna sezona 2023/2024 bo tako uradno trajala 172 dni; vsesplošni vklop ogrevanja v okviru letošnje sezone je bil namreč v Mariboru izveden 18. oktobra 2023.

Primarna dejavnost Energetike Maribor je izvajanje oskrbe s toplotno energijo v Mestni občini Maribor, kar zajema proizvodnjo in distribucijo toplotne energije. Podjetje oskrbuje s toploto več kot 13.000 gospodinjstev in približno 360 ostalih odjemalcev.

Uporabniki daljinskega ogrevanja v Mariboru se lahko o začetku in koncu ogrevalne sezone odločajo sami, saj zakonodaja ne predpisuje njunih rokov. V preteklosti sta bila začetek in konec ogrevalne sezone določena s pravilnikom, kjer je bilo predpisano, da se ogrevalna sezona začne, ko je zunanja temperatura tri dni zapored ob 21. uri 12 °C ali manj, zaključi pa, ko je zunanja temperatura tri dni zapored ob 21. uri več kot 12 °C. To danes služi kot smernica za neuraden zaključek ogrevalne sezone, ko Energetika Maribor tudi prekine organiziran pristop k ogrevanju v mestu.

Ne glede na to lahko vsi večstanovanjski objekti preko svojih upraviteljev ali z njihove strani javljenih predstavnikov za ogrevanje naročijo izklop ali vklop ogrevanja 365 dni na leto; sistem daljinskega ogrevanja namreč zaradi priprave sanitarne tople vode deluje ves čas.

Za prihodnje dni so sicer napovedane visoke dnevne temperature, če bi v katerem od objektov, ki jih ogreva Energetika Maribor, kljub temu želeli vnovičen vklop ogrevanja, pa je treba to sporočiti preko telefona na št. 02 300 88 00.

Slednje ne velja za novejše objekte s stanovanjskimi toplotnimi postajami (večina večstanovanjskih objektov, zgrajenih po letu 2002), kjer lahko ogrevanje skozi vse leto regulirajo popolnoma sami. Enako je tudi v javnih in poslovnih objektih.

Preberite tudi