Za vas smo pripravili priporočila in informacije za znižanje stroškov ogrevanja. Preverite praktične nasvete za varčno, udobno in učinkovito porabo toplotne energije.
Sobne temperatura dnevnega prostora naj bo vselej čim bliže 20°C. Vsaka stopinja manj prihrani kar 6% energije, potrebne za ogrevanje. Prostori, v katerih se zadržujete manj časa, so lahko še kakšno stopinjo hladnejši. V prostorih, kjer gospodinjske naprave (hladilnik, štedilnik, pomivalni stroj) z delovanjem same po sebi ogrevajo prostor, naj bo temperatura okoli 18 °C, v spalnici pa je lahko temperatura še kakšno stopinjo nižja. Tudi ponoči lahko v stanovanju znižamo temperaturo in prihranimo na porabljeni toplotni energiji. Upoštevanje teh priporočil naj bo seveda vselej podrejeno vašemu udobju in dobremu počutju!
Z zapolnitvijo majhnih vrzeli med okni in vrati se boste izognili nehotenemu in nenehnemu prezračevanju stanovanjskih prostorov, s katerimi izgubljate veliko toplote. Z nakupom dodatnih gumijastih tesnil boste pomembno zmanjšali toplotno prevodnost predvsem starejšega stavbnega pohištva.
Ogrevajte prostore le takrat, ko jih resnično potrebujete. V kolikor boste dva dni odsotni od doma, ogrevajte stanovanje na 15 °C. Termostatske ventile lahko v primeru daljše odsotnosti od doma nastavite na pozicijo varovanja pred zmrzaljo. prihranek je mogoč tudi pri ogrevanju sanitarne vode. Priporočamo, naj temperatura sanitarne vode ne bo višja od 60 °C.
Termostatski ventil za vzdrževanje želene temperature samodejno regulirajo potrebno dovajanje toplote v prostor in to tudi takrat, ko sonce sije neposredno v prostor. Z uporabo termostatskih ventilov boste privarčevali od 4 do 8 % energije, potrebne za ogrevanje. tudi pri termostatskih ventilih bodite pozorni na to, da jih ne zakrivajo zavese, saj bodo samo tako delovali pravilno! Strošek nakupa kakovostnega termostatskega ventila se vam bo povrnil že po dveh ogrevalnih sezonah.
V prostorih, ki jih ne ogrevate, morajo biti cevi centralnega sistema izolirane. Prav tako v ogrevalnem sistemu oziroma instalacijah za ogrevanje ne sme biti zraka, ki poslabša oddajanje toplote. Z rednimi pregledi in pravilnim vzdrževanjem ogrevalnih sistemov boste optimizirali porabo energije in z njo povezane stroške. Preglede in vzdrževalna dela naj vselej opravljajo le za to usposobljeni strokovnjaki.
Ob odpiranju oken na preklop mečete denar dobesedno skozi okno! Če želite stanovanje prezračiti, popolnoma odprite ona in ustvarite prepih. V času, ko so okna odprta, s termostatskim ventilom prekinite ogrevanje. Po 10. minutah okna zaprite.
Ob hladnih nočeh se skozi okna izgubi veliko toplote. Z zaprtimi roletami oziroma žaluzijami zmanjšamo toplotne izgube za več kot 20%, z zagrnitvijo zaves pa bodo toplotne izgube manjše še za dodatnih 10%.
Pomembno je, da toploti zastavite prosto pot v prostor. V primeru, da pred radiator postavite kose pohištva, se bo toplota zadrževala ob radiatorju, kar privede do pregrevanja radiatorja in s tem do neučinkovite ogrevanja prostora. S pravilno postavitvijo pohištvenih elementov lahko privarčujemo kar do 5% stroškov za ogrevanje. Kot zanimivost: tudi zavese, ki visijo prek radiatorjev, preprečujejo toploti prosto pot v prostor, zato odgrnite tudi te.
Z dodatno izolacijo zidu za radiatorjem boste zmanjšali uhajanje toplote skozi steno za kar 6%. Pri pomanjkanju prostora lahko na steno za radiator namestite 5mm debele stiroporne plošče, ki so oblečene v aluminijasto folijo. Tovrstna investicija se vam bo povrnila najkasneje po dveh do treh ogrevalnih sezonah.