Skupina Energetike Maribor z vsakim projektom usmerja pogled v prihodnost – trajnostno, stabilno in energetsko učinkovito. Izgradnja kotla na lesno biomaso predstavlja pomemben korak skupine Energetike Maribor k trajnostnemu razvoju in prehodu na obnovljive vire energije. Ta sodobna tehnologija omogoča učinkovitejšo in okolju prijaznejšo proizvodnjo toplote, saj zmanjšuje ogljični odtis, spodbuja lokalno gospodarstvo z izkoriščanjem lokalnih biomasnih virov in tako zmanjšuje odvisnost od uvoženih energentov, prispeva k energetski samooskrbi in zagotavlja trajnostno daljinsko ogrevanje.
S to naložbo Skupina Energetike Maribor dokazuje zavezanost k zeleni prihodnosti in izboljšanju kakovosti bivanja v mestu.
Uradna otvoritev kotla na lesno biomaso je potekala danes, 16. 4. 2025, na lokaciji Energetike Maribor. Pridobitev so z uvodnimi besedami o pomenu in vplivu investicije ter trajnostnih usmeritvah Skupine JHMB otvorili Gregor Makovec, direktor Energije in okolje, Jože Hebar, direktor Energetike Maribor, mag. Andrej Rihter, direktor Javnega holdinga Maribor, Aleksander Saša Arsenovič, župan Mestne občine Maribor in mag. Bojan Kumer, minister za okolje, podnebje in energijo.
Sledil je simboličen zagon sistema ob glasbeni spremljavi Pusti, da gori v izvedbi Žana Videca, zatem pa voden ogled objekta s spoznavanjem delovanja sistema in tehnologije, ki jo vključuje ta pomembna naložba.
Nova kotlovnica z nazivno močjo 5 MW je tako postala del sistema daljinskega ogrevanja Mestne občine Maribor, ki že danes s toploto oskrbuje več kot 13.800 odjemnih mest. Pričakovana letna proizvodnja znaša 15.000 MWh, kar predstavlja med 10 in 15 % celotne letne proizvodnje toplote skupine Energetike Maribor.
Vrednost projekta je znašala približno 4,5 milijona evrov, pri čemer je 1,3 milijona evrov pridobljenih iz nepovratnih sredstev v okviru načrta za okrevanje in odpornost.
Projekt lesno-biomasnega kotla je le del širše strategije. Že leta 2023 je Energetika Maribor uspešno zaključila investicijo v visokotemperaturno toplotno črpalko Pristan, ki predstavlja ključen korak k prehodu na obnovljive vire energije. Tako kotlovnica na lesno biomaso kot visokotemperaturna črpalka predstavljata simbol prehoda v bolj zeleno in stabilno energetsko prihodnost.
Skupina Energetike Maribor bo tudi v prihodnje usmerjena v uvajanje novih proizvodnih enot na obnovljive vire energije, kot so lesna biomasa, energijska izraba preostanka komunalnih odpadkov in odvečna toplota. Ti ukrepi sledijo evropskim in nacionalnim predpisom ter zakonodaji, z namenom doseganja ambicioznih ciljev razogljičenja v skladu s trajnostnim razvojem. Ob tem so predvidene tudi širitve omrežja daljinskega ogrevanja v Mariboru, kar bo prineslo številne koristi za uporabnike – povečano energetsko učinkovitost, zmanjšane toplotne izgube in optimizirano delovanje celotnega sistema.
S tovrstnimi naložbami skupina Energetike Maribor ne gradi zgolj sodobne energetske infrastrukture, temveč utrjuje temelje za bolj zeleno, odpornejšo in samozadostno skupnost. Prehod na obnovljive vire energije ni več vprašanje prihodnosti, temveč konkretna realnost, ki jo soustvarjamo že danes.